SecureTech: 2-Dages Workshop i Cybersikkerhed - København (NY DATO)

OBS: NY DATO PÅ VEJ - Afholdes i 2024!
Vil du have en plads til workshoppen? Kontakt Tobias Dela Astrup allerede i dag.


Velkommen til SecureTech Cybersikkerhedsworkshop

Nu har du og din virksomhed muligheden for at komme på forkant med cybersikkerhedens udfordringer og regulativer som NIS2 og Cyber Resilience Act. 

I en tid, hvor den digitale verden er i konstant forandring, er det vigtigt for alle virksomheder og organisationer at være opdateret på de nyeste trusler og regulativer inden for cybersikkerhed.

Vores workshop er designet til at imødekomme behovene hos virksomheder og organisationer i forskellige brancher og størrelser. Vi tilbyder en række oplæg, workshops og netværksmuligheder, der vil give dig de værktøjer og den viden, du har brug for til at styrke din cybersikkerhedsberedskab.

Hvad kan du forvente?

Dag 1: Dagen er opdelt i to spor, der tilsammen giver en omfattende forståelse af cybersikkerhedslandskabet:

  • Spor 1 - Strategi: Fokuserer på de strategiske aspekter af cybersikkerhed. Jens Myrup Pedersen fra AAU vil starte med en introduktion til cybersikkerhed. Dette spor vil også inkludere workshops om ledelsens rolle i informationssikkerhed og forandringsledelse.
  • Spor 2 - Teknisk: Dykker ned i de tekniske løsninger og metoder til at beskytte organisationer mod digitale trusler. Sporet vil indeholde oplæg om netværkssikkerhed og sikker kodning, samt en workshop om "GenAI og bekæmpelse af cyberkriminalitet".

Dag 2: Deltagere fra begge spor samles til en fælles session, hvor vi fortsætter med cybersikkerhedsemner gennem oplæg, workshops og diskussioner. 

  • Programmet for Dag 2 vil byde på bl.a. oplæg fra Systematic A/S om "Trusselmodullering" og oplæg om "Disrupting the Business Model of Cyber Crime." Dagen afsluttes med en dybdegående og interaktiv workshop om risikostyring, ledet af Center for Cybersikkerhed, hvor deltagerne vil få praktiske værktøjer til at forstå og håndtere cybersikkerhedsrisici.


Hvorfor deltage?

  • Vidensdeling: Få adgang til den nyeste viden og indsigt i cybersikkerhedens udfordringer og kommende regulativer som NIS2 og Cyber Resilience Act. Lær fra førende eksperter inden for både akademia og industri.
  • Netværksopbygning: Mød og netværk med andre professionelle fra forskellige brancher og virksomhedsstørrelser. Udveksl erfaringer og skab værdifulde forbindelser, der kan styrke din virksomheds cybersikkerhedsberedskab.
  • Praktisk Anvendelse: Workshoppen tilbyder en række praktiske værktøjer og metoder, der kan tages i brug med det samme. Forbedr din virksomheds eller organisationens evne til at håndtere og forstå cybersikkerhedsrisici.



Ved at deltage i SecureTech Cybersikkerhedsworkshop vil du ikke kun få adgang til ekspertviden og praktiske værktøjer, men også muligheden for at netværke med branchefolk og eksperter. Det er en unik chance for at styrke din virksomheds eller organisationens cybersikkerhedsberedskab i en tid med skiftende trusler og regulativer.

OBS: Afslutning af Dag 1: Netværksmiddag

Vi afrunder dag 1 af SecureTech-workshoppen med en særlig invitation til vores netværksmiddag. Dette er din chance for at fordybe dig i samtaler, udveksle ideer og skabe forbindelser med andre fagfolk inden for cybersikkerhed.


Netværksmiddagen er GRATIS
, men for at deltage skal du tilmelde dig eksternt.



Program for Spor 1 findes her

Program for Spor 2 findes her


Når du tilmelder dig, vil vi sætte stor pris på, hvis du i feltet 'Noter' kunne angive, om du er mest interesseret i 'Spor 1' eller 'Spor 2'. Dit input er vigtigt for os!

Finansieret af Center for Cybersikkerhed

Programmet opdateres løbende:

SecureTech - kbh - Join track - day 1 1

SecureTech - kbh- Join track - day 2 1

Mød Vores Oplægsholdere

SecureTech er stolte af at præsentere et stærkt lineup af oplægsholdere, der er eksperter inden for deres respektive felter. Vores oplægsholdere samarbejder med flere af landets førende universiteter og organisationer og bringer deres ekspertise til SecureTech-workshoppen.

Oplægsholdere fra Universiteterne:

  • Jens Myrup Pedersen fra Aalborg Universitet (AAU)
  • Jan Lemnitzer fra Copenhagen Business School (CBS)
  • Peter Mayer fra Syddansk Universitet (SDU)
  • Marco Peressotti fra Syddansk Universitet (SDU)
  • Christian D. Jensen fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU)

Oplægsholdere fra Erhvervslivet:

  • Dea Lillelund, IO Consult
  • David Thejl-Clayton, Elastic
  • Center for Cybersikkerhed
  • Systematic A/S
Del på LinkedIn
31. - 1. februar 2024
Kl. 08:30 - 17:00
Tobias Dela Astrup
+45 22 10 87 12
tda|digitallead.dk
Aalborg Universitet København A. C. Meyers Vænge 15, 2450 København

Tilmeldingsfrist

31. januar 2024 kl. 12:00

Sprog

Dansk

Afmeldingsfrist

31. december 2023 kl. 12:00

Arrangører

    Oplægsholdere

    LinkedIn logo Bas Spitters

    Bas Spitters

    Associate Professor and Centre leader, Concordium Blockchain Research Center
    AU - Aarhus Universitet
    LinkedIn logo Christian Damsgaard Jensen

    Christian Damsgaard Jensen

    Associate Professor & Head of Cyber Security Section, DTU
    DTU - Danmarks Tekniske Universitet
    LinkedIn logo David Thejl-Clayton

    David Thejl-Clayton

    Consultant, Elastic
    LinkedIn logo Dea Lillelund

    Dea Lillelund

    Rådgiver
    IO Consult
    LinkedIn logo Jacopo Mauro

    Jacopo Mauro

    Professor at the Department of Mathematics and Computer Science
    SDU - Syddansk Universitet (University Of Southern Denmark)
    LinkedIn logo Jan Lemnitzer

    Jan Lemnitzer

    Assistant Professor at the Department of Digitalization
    CBS - Copenhagen Business School
    LinkedIn logo Jens Myrup Pedersen

    Jens Myrup Pedersen

    Professor, Aalborg Universitet
    AAU - Aalborg Universitet
    LinkedIn logo Oksana Kulyk

    Oksana Kulyk

    Associate professor
    ITU - IT-Universitetet I København
    Peter Mayer

    Peter Mayer

    Assistant Professor, Concurrency
    SDU - Syddansk Universitet (University Of Southern Denmark)